Dnes nám čítal ...

15. 3. 2023 žiaci 6. ročníka privítali na hodine slovenského jazyka pána Jána Cígera. Prišiel k nim, aby im porozprával o svojom vzťahu ku knihám a niečo zaujímavé žiakom aj prečítal.

Prezradil im o sebe, že keď bol v ich veku, tak za jeden rok prečítal 182 kníh, čo bol jeho životný rekord. Medzi deti priniesol aj ukážku svojich najobľúbenejších kníh: Lovci mamutov (Eduard Štorch), Príbehy Toma Sawyera (Mark Twain), Požiar indiánskeho pohrebišťa (Rudolf Haas), Tarzan z rodu opíc (Edgar Rice Burroughs), Nevedkove dobrodružstvá (Nikolaj Nosov)... Žiaci si mohli vybrať knižku, z ktorej im prečítal jednu kapitolu. V 6. A si vybrali príbeh o indiánskom kmeni Hurónov a v 6. B si vypočuli Hľadanie zakopaného pokladu Tomom Sawyerom.

A viete, čo sme sa ešte dozvedeli? Že v marci má výročie narodenia i úmrtia veľký vzor pána Cígera – Matej Hrebenda, slovenský spisovateľ, zberateľ slovenských piesní a rozširovateľ slovenských a českých kníh (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880).

V piatom ročníku medzi žiakov na hodinu literatúry zavítal ich starší spolužiak z 8. ročníka Adam Kurhajec. Ten im prečítal vtipnú poviedku Kataríny Švecovej Ako si vychovať brata.

Aj takýmito milými stretnutiami by sme radi u detí prebudili záujem o čítanie a o knihy. Tak po akej knihe siahnete, deti?

Text: Mgr, A. Baričáková, Mgr. Ľ. Ollerová